Okapy podszafkowe – podłączenie do wentylacji nie jest potrzebne!

okap podszafkowy 60 cm

Nie w każdej kuchni istnieje możliwość zamontowania okapu z wyciągiem, czyli wymagającego podłączenia do instalacji wentylacyjnej. Nie trzeba jednak rezygnować z montażu okapu – alternatywnym wyborem jest okap podszafkowy działający jako pochłaniacze.

Wprawdzie kuchnia nie musi mieć zamontowanego okapu kuchennego, ale tego rodzaju urządzenie jest bardzo pomocne, ponieważ pozwala na szybkie i sprawne usuwanie z pomieszczenia niechcianych zapachów oraz zmniejszenie ilości pary powstającej podczas gotowania.

Okapy kuchenne często kojarzymy z koniecznością posiadania odpowiednio przygotowanej instalacji wentylacyjnej, by można było podpiąć do niej rurę z okapu. W rzeczywistości jednak nie jest to potrzebne! Wystarczy wybrać okapy, które pracują jako pochłaniacze.

Czym dokładnie są pochłaniacze? Jak wybrać najlepszy model? Gdzie można go zamówić?

Pochłaniacz w okapie – zadba o jakość powietrza w kuchni

Okapy kuchenne mogą pracować w dwóch trybach, czyli jako wyciągi, a także jako pochłaniacze. Niektóre modele pełnią tylko jedną funkcję, na przykład okapy podszafkowe mogą działać tylko jako pochłaniacze. Inne z kolei mogą pracować jako wyciąg lub jako pochłaniacz.

Do kuchni, które nie mają doprowadzonej w okolice kuchenki instalacji wentylacyjnej, najlepszym wyborem będzie model z pochłaniaczem.

Pochłaniacz to konstrukcja, która bazuje na filtrach aktywnie pochłaniających nadmiar pary, cząsteczki tłuszczu oraz zapachy powstające podczas gotowania. W okapach tego rodzaju stosuje się następujące filtry:

  • filtry aluminiowe – wykonane z wielowarstwego aluminium, które odpowiada za zatrzymywanie cząsteczek tłuszczu
  • filtry węglowe – wchłaniają nadmiar wilgoci, a także niwelują nieprzyjemne zapachy dzięki zawartości węgla aktywnego

Co prawda okapy z pochłaniaczem nie działają tak efektywnie, jak modele z wyciągami, to jednak są w stanie skutecznie poprawić jego jakość w kuchni.

Jak wybrać najlepszy okap podszafkowy?

Najczęściej wybierane okapy – pochłaniacze to okapy podszafkowe, które są montowane pod szafkami kuchennymi – stąd właśnie pochodzi ich nazwa.

Okapy podszafkowe są dostępne w różnych wymiarach dopasowanych do standardowych szerokości szafek 50 cm, 60 cm oraz 90 cm. Mają płaską konstrukcję, dlatego nie zajmują dużo miejsca w kuchni.

Dobry okap podszafkowy powinien być przede wszystkim skuteczny w działaniu – właśnie dlatego warto wybrać model, który będzie posiadał wysoką wydajność oraz nowoczesne filtry.

Aby uzyskać jeszcze większą efektywność pracy, okap podszafkowy może mieć konstrukcję wysuwaną – chowa się w zabudowie meblowej, gdy nie jest potrzebny. Jeśli zaczniemy gotowanie, wysuwamy panel okapu do przodu i tym samym powiększamy jego powierzchnię dla jeszcze lepszej skuteczności działania.

Warto również zwrócić uwagę na funkcje oferowane przez okap podszafkowy. Dobry model powinien posiadać regulację prędkości turbiny, a także lampy oświetlające przestrzeń poniżej, aby przyrządzanie potraw było jeszcze wygodniejsze. Gdy zależy nam na cichej pracy okapu, zwróćmy uwagę również na ten parametr.

Wiele sprawdzonych modeli okapów podszafkowych w swoim asortymencie posiada polska marka Nortberg, która jest jednym z liderów w sprzedaży okapów kuchennych przez internet w Polsce. Z jej ofertą najpopularniejszych wyciągów i pochłaniaczy w rozmiarze 60 cm można zapoznać się bliżej pod adresem https://nortberg.pl/okap-podszafkowy-60-cm.html. W województwie świętokrzyskim okapy marki Nortberg można obejrzeć w salonie sprzedaży w Kielcach na ulicy Kolberga 2.

Zatem w kuchniach, w których nie możemy zamontować okapu z wyciągiem, warto wybrać model podszafkowy – dzięki niemu można również skutecznie zadbać o jakość powietrza przy przyrządzaniu posiłków!