Trawy dla rolnictwa. Czym różnią się dostępne mieszanki?

trawa na łące

Dobór właściwej mieszanki traw dla gospodarstwa rolnego ma bardzo duże znaczenie, dlatego też należy dokładnie zapoznać się z dostępnymi wariantami i dobrać taką, która będzie odpowiadała indywidualnym potrzebom. Czym dokładnie różnią się mieszanki dostępne obecnie w sprzedaży?

Co znajduje się w mieszance traw?

Aktualnie w sprzedaży dostępne są głównie mieszanki, które zawierają odpowiednio skomponowane nasiona traw różnych odmian i gatunków. W zależności od ich ilości oraz proporcji osiągnąć można inny plon z wysiewu.

Najczęściej stosowane trawy w mieszankach dla rolnictwa:

  • kupkówka
  • życica wielokwiatowa
  • życica trwała
  • życica westerwoldzka
  • tymotka
  • koniczyna czerwona
  • koniczyna biała

Podstawą większości mieszanek są życice, które występują w różnych odmianach. Z kolei w mieszankach dedykowanych na pastwiska bardzo popularna jest kupkówka. W mniejszej ilości mieszanki traw zawierają koniczynę oraz tymotkę.

Rodzaje mieszanek traw rolniczych

Firm produkujące mieszanki na sianie trawy, mogą zaoferować swoim klientom dostęp do kilku różnych typów mieszanek w zależności od ich przeznaczenia, a także składu.

Mieszanka łąkowa

Wyrasta z niej bujna trawa łakowa o bardzo dobrych właściwościach energetycznych. Plony z tego typu mieszanki są duże. Znajdują się w niej nasiona różnorodnych traw, między innymi życica, koniczyna czerwona, biała, kupkówka, lucerna, tymotka.

Mieszanka pastwiskowa

To rozdaj mieszanki dedykowanej na tereny pastwiskowe. Zastosowane w niej trawy wyróżniają się wysoką siłą, wytrzymałością, dlatego pozwalają one również na szybką regenerację i doskonale radzą sobie w trudnych warunkach. W pastwiskowych mieszankach odminuje kupkówka oraz życica.

Mieszanka kośna

Gdy planowane jest sianie trawy w celu jej skoszenia, wtedy najlepszym zakupem będzie mieszanka kośna. Zawiera ona nasiona życicy, koniczyny oraz tymotki, aby zapewnić wysoki plon.

Mieszanka kośno-pastwiskowa

W sprzedaży dostępna jest także mieszanka kośno-pastwiskowa. Zawiera ona w składzie dominującą życicę trwałą, wielokwiatową oraz westerwoldzką i niewielki dodatek tymotki i koniczyny czerwonej. To trawa najczęściej wybierana do gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła mlecznego.

Zatem mieszanki traw stosowane w rolnictwie to szeroka gama różnych produktów. Warto dobrać taką, z którą plon będzie optymalny!