Wszywka alkoholowa (Esperal) – jak to działa?

alkohilizm

Poprzez wszczepienie wszywki alkoholowej, która określana jest także jako Esperal, u osoby uzależnionej od alkoholu dochodzi do szeregu nieprzyjemnych doznań przy jego spróbowaniu. Jak dokładnie działa wszywka? Kto może ją stosować? Gdzie można ją wszczepić?

Alkoholizm jest poważną chorobą, która dotyka wielu osób. Szacuje się, że problemy z alkoholem w Polsce ma aż 12% społeczeństwa. Osoby uzależnione od alkoholu często nie tylko niszczą swoje zdrowie, ale również wpływają negatywnie na swoje otoczenie.

W leczeniu uzależnienia od alkoholu najważniejsza jest chęć zmiany. Aktualnie osoby uzależnione mają do wyboru szereg różnych metod terapeutycznych. Wśród nich znajduje się wszywka alkoholowa, która nazywana jest także Esperalem.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Pod pojęciem wszywki alkoholowej znajduje się metoda terapii uzależnienia od alkoholu polegająca na wymuszeniu u pacjenta abstynencji.

Na wszywkę alkoholową stosuje się również nazwę Esperal albo disulfiram – od określenia substancji, która jest w niej zawarta.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Disulfiram jest związkiem chemicznym, który ma wpływ na metabolizowanie alkoholu. Hamuje on działanie enzymu – dehydrogenazy aldehydowej, który odpowiedzialny jest za prawidłowe metabolizowanie alkoholu w organizmie człowieka. W rezultacie dochodzi do zmniejszenia stopnia utleniania aldehydu octowego, który kumuluje się w organizmie i daje objawy zatrucia.

W związku z powyższym wszywka alkoholowa jest uznawana jako element terapii awersyjnej w leczeniu alkoholu. W wyniku podania leku u pacjenta dochodzi do nieprzyjemnych objawów, które mają powstrzymywać go przed spożywaniem alkoholu.

Wśród objawów po wypiciu alkoholu u osoby z wszywką znajdują się:

  • bóle głowy i zawroty głowy
  • duszności
  • nadmierne pocenie się
  • nasilone lęki
  • nudności
  • pokrzywka
  • przyspieszone bicie serca (tachykardia)
  • wymioty
  • zaczerwienienie twarzy

Zatem wszywka alkoholowa, a dokładnie dolegliwości, jakie mogą pojawić się po wypiciu alkoholu u osoby z wszywką, powstrzymują ją przed piciem alkoholu, czyli wymuszają na niej abstynencję.

Jak przeprowadza się wszczepienie wszywki alkoholowej?

Wszywkę alkoholową można wszczepić obecnie w wielu gabinetach i klinikach na terenie całego kraju. Zabieg jest szybki i prosty i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Należy tylko pamiętać o tym, aby na 24 godziny przed wszczepieniem wszywki zrezygnować z picia alkoholu.

Wszywka ma postać niewielkiej tabletki, która stopniowo uwalnia substancję aktywną do układu krwionośnego. W związku z tym działa przez cały czas.

Najczęściej wszywka umieszczana jest podskórnie pod łopatką albo na pośladku. Sam zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Czas działania wszywki zgodnie z informacjami od producenta wynosi na ogół 8 miesięcy, ale lekarze i pacjenci obserwują, że zachowuje ona swoją aktywność nawet do 12 miesięcy.

Przeciwwskazania do wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa nie jest rekomendowana u osób, u których występują choroby takie jak:

  • niewydolność serca i niewydolność obwodowa krążenia
  • choroba niedokrwienna serca
  • nadciśnienie tętnicze
  • zaburzenia psychiczne

Ostrożność należy zachować u chorych z cukrzycą, padaczką, niedoczynnością tarczycy, chorobami nerek i wątroby, chorobami układu oddechowego. W przypadku tych schorzeń wszywka może spowodować pogłębienie ich stopnia zaawansowania.