Każdy sportowiec, zarówno amator, jak i profesjonalista w swojej dyscyplinie, zdaje sobie na pewno sprawę z tego, jak ważna jest psychika w sporcie. Brak motywacji jest jednym z najczęściej spotykanych problemów w tym zakresie – gdy nie ma się ochoty na udział w treningach, motywacja jest na najniższym poziomie, a to właśnie ona napędza do realizacji celów, ale jest ona tylko jednym ze składowych elementów szerszej konstrukcji psychicznej, która dotyczy każdego sportowca. Tym właśnie zajmuje się psychologia w sporcie – to dziedzina, która wprawdzie nie jest już nowością, ale dopiero w ostatnim czasie stała się naprawdę popularna.
Psychologia sportu i jej zadania
Aktualnie psychologia sportu jest działem psychologii, który rozwija się bardzo prężnie – ma to w szczególności związek z coraz większą popularnością aktywności fizycznej oraz zdrowego trybu życia.
Psycholog sportowy, czyli specjalista, który zajmuje się psychologią w sporcie, pracuje przy tym nie tylko ze sportowcami wyczynowymi, ale również z dziećmi, młodzieżą, amatorami w dziedzinie różnych dyscyplin sportowych, którzy wyznaczyli sobie cele i chcą do nich podrażać.
W psychologii sportowej szczególne znaczenie ma trening mentalny i to właśnie on jest podstawą spotkań z psychologami sportu. Wśród najważniejszych zadań praktycznych w zakresie psychologii sportu znajdują się przede wszystkim:
- lepsza koncentracja i umiejętność kontroli myśli
- umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych
- łatwiejsza komunikacja z otoczeniem
- praca nad większą motywacją
- podwyższenie pewności siebie
- pomoc w rehabilitacji po kontuzjach i urazach
Oczywiście, jest to tylko część zadań psychologów sportowych, ponieważ profil spotkań jest zawsze dobierany zależnie od dyscypliny, potrzeb, możliwości klienta i innych czynników.
Kiedy warto skonsultować się z psychologiem sportowym?
Psycholog sportowy jest w stanie pomóc zarówno zawodnikom, jak i całym drużynom, współpracują z nim także trenerzy, rodzice dzieci odnoszących sukcesy w sporcie, firmy czy instytucje zainteresowane omawianym tematem.
Sportowcy do psychologa sportu nie powinni zgłaszać się tylko i wyłącznie w sytuacjach, gdy spotykają ich niepowodzenia, które odbijają się na ich stanie psychicznym. Warto pamiętać o tym, że najlepsi cały czas konsultują się ze swoimi psychologiami, ponieważ ich wsparcie jest kluczowe non-stop – tylko wtedy będzie można skutecznie dążyć do oznaczonych celów.