Psychologia w sporcie

Każdy sportowiec, zarówno amator, jak i profesjonalista w swojej dyscyplinie, zdaje sobie na pewno sprawę z tego, jak ważna jest psychika w sporcie. Brak motywacji jest jednym z najczęściej spotykanych problemów w tym zakresie – gdy nie ma się ochoty na udział w treningach, motywacja jest na najniższym poziomie, a to właśnie ona napędza do realizacji celów, ale jest ona tylko jednym ze składowych elementów szerszej konstrukcji psychicznej, która dotyczy każdego sportowca. Tym właśnie zajmuje się psychologia w sporcie – to dziedzina, która wprawdzie nie jest już nowością, ale dopiero w ostatnim czasie stała się naprawdę popularna.

Psychologia sportu i jej zadania

Aktualnie psychologia sportu jest działem psychologii, który rozwija się bardzo prężnie – ma to w szczególności związek z coraz większą popularnością aktywności fizycznej oraz zdrowego trybu życia.

Psycholog sportowy, czyli specjalista, który zajmuje się psychologią w sporcie, pracuje przy tym nie tylko ze sportowcami wyczynowymi, ale również z dziećmi, młodzieżą, amatorami w dziedzinie różnych dyscyplin sportowych, którzy wyznaczyli sobie cele i chcą do nich podrażać.

W psychologii sportowej szczególne znaczenie ma trening mentalny i to właśnie on jest podstawą spotkań z psychologami sportu. Wśród najważniejszych zadań praktycznych w zakresie psychologii sportu znajdują się przede wszystkim:

  • lepsza koncentracja i umiejętność kontroli myśli
  • umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych
  • łatwiejsza komunikacja z otoczeniem
  • praca nad większą motywacją
  • podwyższenie pewności siebie
  • pomoc w rehabilitacji po kontuzjach i urazach

Oczywiście, jest to tylko część zadań psychologów sportowych, ponieważ profil spotkań jest zawsze dobierany zależnie od dyscypliny, potrzeb, możliwości klienta i innych czynników.

Kiedy warto skonsultować się z psychologiem sportowym?

Psycholog sportowy jest w stanie pomóc zarówno zawodnikom, jak i całym drużynom, współpracują z nim także trenerzy, rodzice dzieci odnoszących sukcesy w sporcie, firmy czy instytucje zainteresowane omawianym tematem.

Sportowcy do psychologa sportu nie powinni zgłaszać się tylko i wyłącznie w sytuacjach, gdy spotykają ich niepowodzenia, które odbijają się na ich stanie psychicznym. Warto pamiętać o tym, że najlepsi cały czas konsultują się ze swoimi psychologiami, ponieważ ich wsparcie jest kluczowe non-stop – tylko wtedy będzie można skutecznie dążyć do oznaczonych celów.